April 2024
|
14
|
1-1
|
Påskcupen 2024 |
Göteborg
|
Fjäderborgen |
Göteborgs badmintonklubb
|
1
|
-
|
U9-U17
|
14
|
5-7
|
Victor Badminton SM .. |
VÄSTERÅS
|
Bellevue |
Västerås Badminton
|
|
6
|
V35-V75
|
14
|
6-6
|
Norrköpings Dubbel C.. |
Norrköping
|
Racketstation |
Norrköpings BK
|
3
|
3
|
A-, B-, C- U11, U13, U15 och U17
|
14
|
6-7
|
MBK Yonex Open |
Malmö
|
Malmö Badmintoncenter |
Malmö Badmintonklubb
|
1,3
|
4
|
A,B,C,U17,U15,U13,U11
|
14
|
6-7
|
Vårblixten 2024 |
Källby, Götene
|
Källbyhallen, Liljestensskolan Götene, Prästgårdsskolan Götene |
Kinnekulle Badmintonklubb
|
1,3
|
4
|
U8N, U9N,U11N,U13N, U15N, U11,U13,U15,U17, A,B,C
|
15
|
12-14
|
Victor Lag-SM Ungdom |
Enskede
|
Enskede Rackhall |
Spårvägens Badmintonförening
|
7
|
|
U15, U17, U19/U22
|
15
|
13-14
|
Glada Hudik Cup 2024 |
Hudiksvall m.fl
|
Idrottshallen, m fl |
Hudiksvall BMK
|
3
|
4
|
ABC U11-U17
|
15
|
13-14
|
Sydostsmashen Vår |
Karlshamn
|
Gamla Tennishallen & Väggahallen |
Carlshamns badmintonförening
|
1,3
|
4
|
A, B, C, U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
|
15
|
13-14
|
Åbyslaget |
Mölndal
|
Åby Badmintonhall |
Åby Badmintonklubb
|
2
|
4
|
A, B, C, U9-U17
|
16
|
20-21
|
Seriekval |
.
|
. |
|
.
|
.
|
.
|
17
|
27-28
|
Vårcupen |
Jönköping
|
Racketcentrum |
BMK Wätterstad
|
1, 3
|
|
U9-U17
|
17
|
27-28
|
Komet Junior 2024 |
Järfälla, Stockholm
|
Komethallen |
BMK Komet
|
2, 3
|
|
U9, U11, U13, U15, U17
|
17
|
27-28
|
Örebrocupen 2024 |
Örebro
|
Backahallen + skolhallarNytt datum
|
Örebro Badmintonklubb
|
3
|
4
|
U11-U17 samt A-C
|
17
|
27-28
|
Sollentunaspelen |
Sollentuna
|
Sollentuna Rackethall |
Sollentuna Badminton
|
|
4
|
A-D
|
17
|
27-28
|
Umeå Nordiska 2024 |
Umeå
|
Badmintonstadion |
IFK Umeå Badminton
|
3
|
4
|
Elit, A, B, C, U11-U17.
|
17
|
27-28
|
Forza SGP Slutspel |
Täby
|
Täby Racketcenter |
Täby Badminton
|
|
7
|
Elit
|
17
|
27-28
|
BMK Kungs nybörjartä.. |
Kungsbacka
|
Tingbergshallen/Varlaskolans idrottshall |
BMK Kungs
|
Nivå 1
|
Nivå 4
|
U11-U17, B-C
|
17
|
27-28
|
Christianstad Arena .. |
Kristianstad
|
Kristianstad Arena |
Christianstad BMK
|
1 och 3
|
4
|
U9-U17, A-C (D)
|
Maj 2024
|
18
|
4-5
|
Trandansen våren 202.. |
Bollnäs
|
Bollnäs Sporthall |
BMK Tranan
|
3
|
4
|
U11, U13, U15, U17, A, B och C
|
18
|
4-5
|
Gåsfjädern |
Skogås
|
Skogås Racketcenter |
Skogås BK
|
Nivå 2 och 3
|
|
U9-U17/U19
|
18
|
4-5
|
Yonex International .. |
Varberg
|
Arena Varberg |
Varbergs Badmintonklubb
|
5
|
4
|
U11 - U22/Elit
|
18
|
4-5
|
Öresundsspelen |
Helsingborg
|
Olympiahallen |
|
3
|
A-C
|
U11-U15, A-C
|
18
|
4-5
|
Täby ABCD |
TÄBY
|
Täby RacketCenter |
Täby Badminton
|
|
4
|
Senior A, B, C ,D
|
19
|
10-12
|
Gothenburg Open |
Göteborg
|
Alelyckans Sportcenter |
Vårvindens BMK
|
3, 5
|
4
|
U11 - U17, A & B
|
19
|
11-12
|
Spåret Senior |
Stockholm
|
Enskede Rackethall |
Spårvägens Badmintonförening
|
|
Senior
|
E,A,B,C
|
20
|
17-19
|
Svenska Cupen |
Uppsala
|
Fyrisfjädern + Fyrishov |
Fyrisfjädern Badmintonklubb
|
5
|
|
2007-2013
|
20
|
18-19
|
Bjärredsspelen Ungdo.. |
Bjärred
|
Borgebyhalln |
Bjärreds BMK
|
1 & 3
|
|
U9-U17
|
21
|
25-26
|
FZ AskimZlaget 2024 |
Hovås
|
Askim Racket Center Badminton |
Askim BC
|
3
|
4
|
U9-U17, A, B, C
|
21
|
25-26
|
Komet Open 2024 |
Järfälla, Stockholm
|
Komethallen |
BMK Komet
|
2, 3
|
4
|
U9-U17, A, B, C
|
21
|
25-26
|
LUGI Euro Finans Jun.. |
Lund
|
Victoriastadion |
LUGI Badminton
|
1, 2, 3
|
|
U9-U17
|